دبیرستان دخترانه آیین روشن(دوره اول)
 
 

نمره خوب امتحان

 
 

جشنواره نوجوان سالم

 
 
 

برگزاری آزمون سلامت روان برای مقطع هشتم

 
 
 

گزارش عملکرد هدایت تحصیلی

 
 
 

گزارش مصور هدایت تحصیلی و آزمون کاشف:
سخنرانان: جناب آقای دکتر زعفرانچی، سرکار خانم نوذری مدیریت مدرسه و خانم توکلی و خانم مرزبان
 
 

جلسه اولیا 20 اردیبهشت

 
 

بازدید از هنرستان نیم رخ

گزارش مصور هفته طبقه بندی مشاغل مورخ دوشنبه 96/2/18 بازدیدازهنرستان غیرانتفاعی نیم رخ
 
 

بازدید هنرستان جواهری

به لطف خدا شنبه 16 اردیبهشت به همت مشاوران دبیرستان آیین روشن  به مناسبت هفته مشاغل و به جهت شناخت هرچه بهتر و بیشتر دانش آموزان با رشته های هنرستان، خصوصا "رشته های کامپیوتر، حسابداری، معماری، گرافیک، موفق شدیم این تعداد دانش آموزان را به هنرستان مورد نظر برده، و در این راستا دبیران هنرآموز  سرکار خانم خرمی، سرکارخانم واحدی و.....به معرفی کامل رشته های فنی این هنرستان پرداختند و در انتها دانش آموزان عزیز ضمن بازدید از کلاسها و کارگاه های مرتبط، و با پرسش و پاسخ، در خصوص رشته های تحصیلی در هنرستان جواهری، از تعداد واحدها و دروس هر رشته و نیز نحوه ادامه تحصیل و اشتغال، به اطلاعات خوبی دست یافتتد. با تشکر از مدیریت محترم سرکار خانم نوذری که فرصت این بازدید را برای دانش آموزان عزیز فراهم نمودند.
 
 

هفته مشاغل

 
 

کارگاه آموزشی انتخاب رشته

کارگاه آموزشی انتخاب رشته صحیح با توجه به هدایت تحصیلی نوین توسط سرکار خانم مرزبان مشاور مدرسه و مدرس آموزش خانواده چهارشنبه 96/2/20 ساعت 12 الی 13:30 برگزار شد و در انتها مشاور مدرسه پاسخگوی سوالات اولیاء محترم بودند.
 
 
 

هفته مشاغل

نقش مدارس در مشاوره شغلی
 
معمولا دانش آموزان قشری از جمعیت هستند که یا در معرض انتخاب شغل هستند، مثل دانش‌آموزان دوره پیش دانشگاهی و سال آخر متوسطه و یا در آینده‌ای نزدیک به این امر مبادرت خواهند ورزید و از آنجا که شغل بخش مهمی از زندگی و تصمیمات انسان را در زندگی به خود اختصاص می‌دهد و بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان در بزرگسالی تحت تاثیر شغل او در رضایت او از شغلش قرار می‌گیرد.
مدارس اولین کانونی هستند که در جهت کمک به راهنمایی شغلی جوانان مورد توجه قرار می‌گیرند. مدارس با استفاده از راهبردهایی در جهت معرفی مشاغل مختلف به دانش آموزان و نکات قوت و ضعف آنان می‌توانند راهنمایی‌های اساسی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند. راهبردهای زیر می‌توانند در مدارس برای مشاوره شغلی مورد استفاده قرار گیرند.
● مشاوران مدارس و مشاوره شغلی با دانش‌آموزان
مشاور مدرسه با حضور خود در مدرسه و با اطلاعات و تخصصی که در زمینه مشاوره دارد، علاوه بر کمک‌های شایان توجه در سایر زمینه‌ها می‌تواند نقش موثری در مشاوره شغلی دانش‌آموزان داشته باشد. هر چند دانش‌آموزان در حال تحصیل در مدرسه در همان حال در جستجوی شغل و یا انتخاب شغل نیستند، اما در صدد هستند که مراحل لازم به رسیدن به مشاغل مورد نظر خود را پی‌ریزی کنند. و روشن است که گام اول در این جهت آشنایی با مشاغل گوناگون و شرایط و ویژگی‌های آنهاست که مشاور شغلی با ارائه اطلاعات و یا ارائه منابع و کتب لازم در زمینه‌های مورد نظر می‌تواند راهنمای خوبی برای آنها باشد و علاوه بر این شیوه طرح ریزی و برنامه‌ریزی برای رسیدن به این مشاغل را ارائه دهد.
● هفته مشاغل در مدارس
در مدارس مختلف کشور ، هفته مشاغل با مربیان راهبردهای مختلفی سپری می‌شود. در این هفته اطلاعات مفیدی را می‌توان به شیوه‌های گوناگون به سیاست‌های مدرسه و امکانات آن دارد در اختیار دانش‌آموزان قرار داد. کمترین نقش برگزاری هفته مشاغل در مدارس استفاده از تراکت‌هایی هست که اهمیت توجه به شغل آینده را برای دانش‌آموزان خاطرنشان می‌سازند و به این طریق آنها را متوجه مسئولیت خویش نسبت به لزوم انتخاب شغل و شناخت مشاغل مختلف می‌نماید.
● استفاده از ساعات کلاسی برای مشاوره شغلی
در اغلب مدارس معلمان دروس مختلف می‌توانند کمک‌های قابل توجهی در این زمینه داشته ‌باشند. حداقل می‌تواند اطلاعاتی را در مورد رشته تحصیلی خود در اختیار مشاورین قرار دهند و در صورت همکاری ، بخشی از زمان ساعات کلاسی خود را به این امر اختصاص دهند که مطمئنا نیاز به صرف مدت زمان زیادی نخواهد داشت. چنین برنامه‌هایی مستلزم مشاوران مدارس و معلمان است.
● استفاده از طرح‌های تحقیقاتی دانش‌آموزی برای دریافت راهنمایی شغلی
معمولا در مدارس استفاده از طرح‌های تحقیقاتی برای کسب اطلاعات در زمینه‌های مختلف انجام می‌گیرد که به دانش‌آموزان را فعالانه به آموزش و یادگیری وا می‌دارند. در زمینه شناخت مشاغل و معرفی مشاغل نیز از این شیوه می‌توان استفاده کرد. این برنامه در اغلب مدارس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
استفاده مفید از ساعات کلاس که در اختیار مشاور قرار دارد. مشاورین اغلب برای تدریس دروسی چون برنامه ریزی درسی، مهارت‌های زندگی و... گمارده می‌شوند. این ساعات بهترین زمانی است که مشاور می‌‌تواند به صورت گروهی ، مشاوره شغلی را به اجرا بگذارد. در مدت زمان کوتاهتری تعداد بیشتری از دانش‌آموزان را تحت پوشش مشاوره خود قرار دهد.
همکاری همه جانبه اولیا مدرسه در ارتباط با مشاوره شغلی:
 در زمینه مشاوره شغلی نیز ،از ابتدای سال تحصیلی به عنوان مشاور به دفعات مکرر سرکلاسها حاضرشده و درخصوص انتخاب صحیح رشته های تحصیلی دردبیرستان،وهنرستان ها وتفاوت هنرستان فنی وحرفه ای و کارودانش ،برای دانش آموزان بطورکامل صحبت نموده ونیزپاسخگوی سوالات دانش آموزان عزیز چه در کلاس ها و نشست های هدایت تحصیلی و چه در دفترمشاوره دبیرستان بوده و هستم.
ضمن اینکه بطور مداوم تآکید داشتم انتخاب رشته تحصیلی صحییح منجربه انتخاب شغل مناسب خواهد بود.و دراین راستا ازدانش آموزان عزیزخواستم بعد ازتحقیق و مطالعه درخصوص رشته های تحصیلی ومشاغل، درخصوص زشته وشغل موردنظرشون،پروژه تحقیقاتی تهیه ،وبه مناسبت هفته مشاغل ،فعالیتهای پژوهشی خودرا به مشاورتحویل دهند.
که خوشبختانه دانش آموزان فعالیتهای خوبی انجام .ودربرگزاری نمایشگاه هفته مشاغل شرکت نمودند.
اینجانب برای بازدید ازهنرستان ها،رشته ها ومشاغل مرتبط باچندمدرسه هماهنگ کردم که به لطف خدا درتاریخ های شنبه 16 اردیبهشت ساعت 9/30صبح و سه شنبه 19 اردیبهشت ،چهارشنبه 20 اردیبهشت ازهنرستان های جواهری و نیمرخ به همراه دانش آموزان بازدیدخواهیم داشت.
 
 

تنظیم برنامه نوروزی برای دانش آموزان